Rychlost a důvěryhodnost – to jsou hlavní dva prvky při hledání pronájmu. Podívejte se na 5 praktických tipů, které vám pomohou zvýšit šance jak si najít pronájem za dobrou cenu i bez pořádné porce štěstí.
Co všechno musíte udělat pro získání výhodného pronájmu v pěkném bytě a lokalitě, jakou potřebujete? Zatímco majitelé pronajímaných nemovitostí bude zajímat především to, jak prověřit potenciálního nájemníka, v tomto článku najdete 5 základních rad, bez kterých se téměř neobejdete. Jejich dodržování je důležité hlavně v případě, že hledáte pronájem v hodně žádaných městech s poptávkou výrazně převyšující nabídku.
Buďte u nových nabídek jako první
Hlavně ve větších městech mizí dobré nabídky doslova lusknutím prstu. I v případě, že zavoláte téměř ihned, co si všimnete nového inzerátu, už můžete být několikátí v pořadníku a nedostane se na vás. Rychlost je tak často tím nejdůležitějším faktorem, jak si najít pronájem. Rozhodně se vyplatí registrace na více realitních portálech, kde si nastavíte takzvaného hlídacího psa, který vás upozorní na nové nabídky splňující předem zadaná kritéria. Díky tomu můžete mít výhodou v porovnání s lidmi, kteří na nabídky pronájmů koukají jen jednou denně.
A jakmile se objeví nová nabídka, nejlépe rovnou volejte. Napsaného e-mailu si totiž nemusí nabízející všimnout hned, ale třeba až ve chvíli, kdy s někým jiným vyřídí telefonát o prohlídce dané nemovitosti.
Svou roli hraje i trocha štěstí, kdy se mnoho spokojených nájemníků dostalo k ideální nabídce přes známé a podobně. Lepší je však nespoléhat na vrtkavou štěstěnu a vzít osud do vlastních rukou.
Spojte se s realitním makléřem
Velká část nabídek nemovitostí k pronájmu i prodeji se ani nemusí dostat do veřejné inzerce. Je to z toho důvodu, že se nabídka ihned zalíbí nějakému poptávajícímu klientovi, který požádal o pomoc realitního makléře, případně realitní kancelář. Z toho důvodu je velmi výhodné vyzkoušet spolupráci s makléřem působícím v lokalitě, jaká vás zajímá. Forem spolupráce existuje celá řada, přičemž většinou bývají podmínky smluvně ošetřeny.
Ukažte, že jste důvěryhodní
Při registraci na realitním portálu se snažte vyplnit svůj profil co možná nejlépe. Uveďte důležité a hlavně pravdivé informace týkající se například zaměstnání a podobně. Dobrý dojem se snažte udělat také na osobní prohlídce, protože majitel bytu má rozhodující slovo o tom, kdo bude v jeho nemovitosti bydlet bez ohledu na rychlost vaší reakce na nabídku.
Doložte potvrzení, že nemáte dluhy
Zkuste se vžít do role majitele bytu a představit si, že hledáte nájemníka. Rozhodně byste nechtěli vybrat někoho, kdo nebude platit nájem a jeho neustálou výmluvou budou další dluhy. Proto každý pronajímatel jistě ocení doložení vaší bezproblémovosti z pohledu finančních závazků. Při registraci na některých internetových portálech, ale i při přímém jednání s majitelem bytu se hodí mít výpis z registru dlužníku. O ten je možné požádat i online například na tomto portálu a slouží jako jakási záruka, že se aktuálně netopíte v dluzích a je velmi pravděpodobné, že budete mít peníze na nájem.
Velkým plusem pro Vás může být také to, že majiteli bytu nabídnete vyšší kauci, než je na trhu obvyklé, např. ve výši 2 a více měsíčních nájmů. Mimochodem víte, že tato kauce v průběhu času podléhá dle zákona úročení?
Buďte upřímní a vybírejte vhodné nabídky k pronájmu
Při pronájmu bytu jde o oboustranný vztah mezi pronajímatelem a nájemníkem. Když budete jednat slušně, máte velkou šanci, že vám bude oplaceno stejnou mincí. V praxi to znamená například to, že pravdivě uvedete, zda vlastníte zvíře, případně jestli jste kuřáci. Na druhou stranu je zase potřeba říci, že těmito fakty se nutně nemusíte ohánět již od začátku a v případě, kdy se pronajímatel výslovně neptá, sami podobné skutečnosti rozhodně sdělovat nemusíte. Tato poměrně ožehavá témata při pronájmu bytů jsou specifikována v Novém občanském zákoníku. Více se dozvíte například v tomto článku.
Hodně štěstí s hledáním pronájmu a hlavně pevné nervy v případě, že několik prvních pokusů nevyjde!