Plánujete delší dovolenou a necháváte byt či dům bez dozoru? Věnujte se prevenci před vloupáním a dodržujte několik jednoduchých tipů, které sníží šance, že právě váš domov si vyhlídnou zloději. Jak tedy konkrétně zabezpečit byt a dům?
Nároky na řádné zabezpečení jsou nejvyšší u rodinných domů či u bytů v přízemí, kam je možné proniknout kromě dveří také okny či přes balkon. Podle statistik je nejvíce vykradených bytů v Praze, z nichž policie odhalí přibližně jen jednu pětinu pachatelů. Během vloupání jsou škody průměrně kolem 40 tisíc korun, ale záleží samozřejmě na tom, jak cenné předměty vlastníte. Domy se častěji vykrádají v noci, na byt ve větším bytovém domě si zloděj troufne klidně i za bílého dne. (zdroj)
1. Neupozorňujte, že nemovitost bude bez dozoru
Známým, ale přesto mnohdy podceňovaným pravidlem je hlavně veřejně neupozorňovat, že jedete na dovolenou a nemovitost bude klidně i několik týdnů prázdná. Rozhodně se snažte vyvarovat například příspěvků na sociálních sítích.
Podle policie je dobrou strategií vytvořit zdání, že v bytě či domě někdo je například automatickým časovým spínačem světel. Nenechávejte ani úplně zatažené žaluzie či rolety.
2. Věnujte pozornost technickému zabezpečení nemovitosti
Bezpečnostní dveře s kvalitním zámkem jsou naprostým základem, který je nutné nepodceňovat. Jakmile se nastěhujete do nového bytu, ihned vyměňte zámek, případně pořiďte nové a lepší vchodové dveře.
U rodinných domů jsou riziková hlavně okna, případně vstup přes garáž nebo sklep. Pomoci mohou světla s automatickými čidly, zabezpečovací systémy ve formě alarmu či například hlídací pes.
3. Požádejte blízkou osobu o pravidelné kontroly
Blízkou či důvěryhodnou osobu požádejte nejenom o zalévání květin během vaší nepřítomnosti, ale také o vybírání poštovní schránky, aby se zde nehromadila došlá pošta. Pokud budou kontroly opravdu pravidelné, mohou zároveň odradit případné zloděje.
4. Ukliďte ze zahrady předměty, které by mohly pomoci vloupání
Pokud se vám na zahradě válí žebřík či podobné předměty, které mohou zloděje navést ke slabému místu pro vniknutí do budovy, zbytečně riskujete. Pokud je okolí domu čisté a přehledné, je vniknutí do nemovitosti pro zloděje náročnější a zároveň roste šance, že na sebe upoutá pozornost.
5. Řádně uzamkněte dveře a zabezpečte okna
Základním pravidlem pro jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na dovolenou je zamknout dveře. Hodit se mohou například i dva bezpečnostní zámky, které mohou zvýšit ochranu bytu. Výraznou pomocí je také to, pokud se zamykají vchodové dveře do budovy.
U bytů v prvním podlaží nebo přízemí a rodinných domů věnujte zvláštní pozornost také zabezpečení oken.
6. Udržujte dobré vztahy se sousedy
Pravidelnou kontrolu nemovitosti a včasné upozornění na pohyb podezřelých osob mohou zvládnout také všímaví sousedé. Proto se vyplatí udržovat s nimi dobré vztahy a vzájemně se upozorňovat ne podezřelé osoby a pracovat na zabezpečení domu a okolí.
7. Mějte pojištěnou domácnost i cenné věci
Občas se stane, že i přes nejlepší zabezpečení si zloděj najde skulinku a byt či dům vykrade. Pro takové případy se vyplatí být pojištěn. Sjednejte si kompletní pojištění domácnosti a v případě, že vlastního opravdu drahé předměty, nechte si je pojistit také.
8. Pro jistotu si připravte soupis a dokumentaci cenných věcí
Pro urychlení jednání s pojišťovnou v případě vykradení si připravte soupisy cenných věcí ideálně včetně potřebné dokumentace. Tyto informace vám nejenom pomohou s rychlejším vyplacením škody, ale mohou navést správným směrem také policisty, kteří budou případ řešit.