Plánujete stavbu vlastního domu a hledáte perfektní stavební pozemek? Připravte se na důkladnou kontrolu, prověřování a mnohdy i dlouhé vybírání než najdete ten pravý. V článku zjistíte, co by měl splňovat pozemek, na kterém bude radost stavět.
Výběr stavebního pozemku je velký krok, který se nevyplatí uspěchat. Když vyberete správně, ušetříte si starosti a další výdaje nemluvě o tom, že získáte ideální výchozí podmínky pro výstavbu vysněného domu. Přečtěte si, jaká kritéria si při výběru nejvhodnějšího stavebního pozemku pohlídat.
Splňuje váš vybraný stavební pozemek všechno důležité?
Pro začátek se podívejte na stručný seznam a případně si zaškrtněte, co všechno váš vybraný pozemek splňuje.
- vhodná lokalita
- žádné ochranné pásmo ani chráněná oblast omezující výstavbu
- dostatečná výměra
- optimální tvar pozemku
- rovný, případně snadno upravitelný terén
- inženýrské sítě jsou zavedené nebo v blízkosti
- bezproblémový přístup na pozemek
- bez právních vad
Lokalita podle vašich představ
Říká se, že nic není dokonalé. Váš nový vybraný pozemek by se však měl alespoň blížit představám o dokonalém místě pro vaše budoucí bydlení. Podle vlastních preferencí tak vybírejte klidné místo u lesa nebo parcelu více ve městě s blíže dostupnou občanskou vybaveností.
Co si zkontrolovat ve vybrané lokalitě pro bydlení?
Jakmile vyberete lokalitu a vyhlídnete si zde pozemek pro výstavbu domu, zkontrolujte si, jestli území nespadá do záplavové oblasti. V takovém případě se totiž připravte na placení vyššího pojistného nemluvě o riziku, že k záplavám skutečně dojde a váš nový dům bude poškozen.
Další případnou nástrahou je regulace výstavby v dané lokalitě. To se může týkat omezení pro stavbu pouze domů, které budou podobného typu jako okolní, ale i limit pro maximální výšku a množství pater domu. Tyto údaje o pozemku zjistíte na městském či obecním úřadu.
Tvar a velikost pozemku
Informace o ploše pozemku zdaleka nestačí. Kromě vhodné velikosti, která je zhruba minimálně 500 m2 se zaměřte také na tvar pozemku. Ideální je čtverec či obdélník o dostatečné šířce. Doporučovaná šířka pozemku je alespoň 15 metrů, aby bylo možné splnit odstup stavby 2 metry od hranic pozemku a 3 metry od veřejných komunikací. Pokud toužíte po větším bungalovu s velkou zastavěnou plochou, vybírejte z větších a širších pozemků.
Do rázu pozemku patří i případné svahovitost. Nejlepší a pro následnou výstavbu nejjednodušší jsou rovinaté pozemky. Pokud však hledáte levnější řešení, případně nechcete slevit z vysokých požadavků na lokalitu, může posloužit i mírně svažitý pozemek. Zde se však připravte, že zaplatíte něco navíc kvůli srovnání terénu před výstavbou.
Jak blízko jsou inženýrské sítě
Významným kritériem pro výstavbu domu je přístupnost inženýrských sítí. Minimálně bez elektřiny se totiž neobejdete. Kanalizaci je možné nahradit septikem či vlastní čističkou odpadních vod. Místo veřejného vodovodu vyřešíte vodu vrtanou či kopanou studnou.
Pokud na pozemek přímo nevede vyústění inženýrských sítí, neznamená to hned problém. Sítě je možné prodloužit a natáhnout na pozemek, což ale znamená vyšší náklady ještě před samotným zahájením stavby.
Přístup na pozemek
Na stavební parcelu musí být dobrý přístup. Nejlepší variantou je přístup přímo z veřejné komunikace. Výjimkou však nejsou ani cesty vedoucí přes jiné soukromé parcely. V takovém případě si pohlídejte právní ošetření pozemku, který splňuje úkol přístupové cesty. Spoluvlastníci by měly být všichni, pro které cesta slouží jako přístup, případně je možné za tímto účelem zřídit věcné břemeno.
Zkontrolujte právní detaily ohledně pozemku
Ještě před podpisem kupní smlouvy na pozemek si znovu důkladně zkontrolujte, zda na něj neváznou právní vady. Prověřte list vlastnictví, kde jsou tyto informace uvedené. Hledejte konkrétně věcná břemena a omezení vlastnických práv k nemovitosti. Opakovaná kontrola se vyplatí také pro ověření, že v blízkosti pozemku není plánována průmyslová výstavba, dálnice, silnici či podobné.