Koupě vyhlídnutého domu nebo pozemku se může zkomplikovat zjištěním o přítomnosti záplavové zóny. Jaká riziková oblast znamená skutečný problém a proč na tyto nemovitosti nedostanete hypotéku?
Líbí se vám nemovitost za podezřele nízkou cenu? Problém může být v tom, že se nachází v záplavové oblasti. V takovém případě je lepší, když dáte ruce pryč, protože vysoké riziko povodní znamená problém pro pojišťovny i banky, u kterých budete žádat o hypotéku.
Co jsou to záplavové zóny
V blízkosti vodních toků je zvýšené riziko povodní. Tím pádem zde máte větší šanci, že dojde k poškození majetku. Hlavně pro účely pojištění existují takzvané povodňové mapy. Míra rizika závisí na tom, jestli zde hrozí častější záplavy, nebo v oblasti hrozí například skutečně velká stoletá voda.
Obecně se vyhodnocují čtyři úrovně rizikových zón povodní:
- 1. zóna se zanedbatelným rizikem
- 2. zóna s nízkým rizikem povodně na území 100leté vody
- 3. zóna se středním rizikem povodně na území 50leté vody
- 4. zóna s vysokým rizikem povodně na území 20leté vody
V případě, kdy se nemovitost nachází v zóně 1 až 3 nejde o nijak výrazný problém a neubírá to nic na prodejnosti. Ani pojišťovny v zásadě neváhají s pojištěním za víceméně běžné tarify. Výrazný pokles ceny hlavně se 4. záplavovou zónou.
Kontrola nemovitosti ještě před koupí
Mezi důležité skutečnosti, které si musíte ověřit ideálně ještě před podpisem rezervační smlouvy ke koupi nemovitosti, patří i fakt, zda se nachází v záplavové oblasti. Taková skutečnost má nejenom vliv na cenu, ale také na další postup.
Tip: Při výběru stavebního pozemku si dávejte pozor také na další nutné parametry.
Jak zjistit, jestli je nemovitost v záplavové zóně
Zjistit míru nebezpeční povodní můžete například na povodňových mapách od České asociace pojišťoven. Zde vyberete příslušnou adresu a zjistíte, jestli se nemovitost nachází v rizikové oblasti a jaký stupeň pro ni platí.
Dalším způsobem, jak si ověřit, jestli je dům či pozemek v záplavové zóně, je přes katastrální mapy. Stačí přejít na stránku ikatastr.cz, zadat požadovanou adresu nebo číslo parcely a vybrat vrstvu s označením záplavové zóny. Zde se zobrazí nabídka pro vyznačení oblastí s rizikem 5leté, 20leté nebo 100leté vody. Z výpisu katastru nemovitostí zjistíte i další důležité informace, které se týkají například věcného břemene, takže si vyhlídnutou nemovitost důkladně prověřte předem.
Nižší cena nemovitostí v zóně s rizikem záplav znamená vyšší pojistku
Jestli chcete ušetřit a nevadí vám riskovat při koupi nemovitosti v nebezpečné 4. záplavové zóně, připravte se na několik možných problémů. Prodej domů a pozemků v těchto oblastech vypadá lákavě, protože ceny jsou často 20 až 30 procent nižší v porovnání se zónami bez rizika záplav. Rozdíl v ceně mnohdy může být ještě vyšší a vyšplhat se až do 50 procent.
Jenže v takovém případě si zjistěte, jestli je vůbec nemovitost pojistitelná. Některé pojišťovny se totiž nechtějí pouštět do tak vysokého rizika, takže abyste získali pojištění nemovitosti může být velmi komplikovaná cesta. A pokud už seženete pojišťovnu, kde vám nemovitost v rizikové oblasti pojistí, připravte se na výrazně vyšší částku.
Nemluvě o možném riziku povodně, kdy můžete během pár minut přijít o vybavení a hlavně veškerou práci spojenou například s rekonstrukcí nemovitosti. Pečlivě si tak promyslete, jestli vám takové riziko stojí za úsporu na pořizovací ceně v řádech stovek tisíc korun.
Pozor na problémy s hypotékou
Ceny nemovitostí v záplavových zónách se tak téměř nezvyšují a udržují se na nízkých hodnotách. Další problém s koupí domu či pozemku v této oblasti ale spočívá v riziku, že nedostanete hypotéku. Banky totiž problematicky hodnotí již 3. stupeň záplavové zóny, takže nemovitosti v nejvíce rizikovém 4. stupni není možné financovat hypotečním úvěrem. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků a spoléháte právě na hypotéku, dostatečně dopředu si zjistěte, jestli se nemovitost nenachází v záplavové zóně. Jestli to zanedbáte, můžete zjistit, že hypotéku nedostanete a přijdete.