Máte vyhlídnutý perfektní pozemek či nemovitost, jehož jediná vada je chybějící přístupová cesta? Nebo naopak potřebujete vyřešit prodej, kdy je nemovitost bez přístupové cesty? Nejde o nic výjimečného a existuje hned několik řešení. Více se dozvíte v článku.
Každá koupě nemovitosti představuje velký závazek. Mnoho lidí se zadluží na několik let, takže je potřeba vybírat skutečně správně. Nepříjemnou novinkou při koupi pozemku je zjištění, že k němu vlastně nevede oficiální přístupová cesta. Jak je to možné a jak takovou situaci řešit? A co dělat ve chvíli, kdy máte pozemek bez příjezdové cesty a chcete ho prodat? I tady existuje řešení.
Příjezdová cesta nezanesená do katastru nemovitostí
Občas se stává, že pozemek nemá přímo vedenou příjezdovou cestu, která ho spojí s běžnou obecní komunikací, jakou typicky bývá asfaltová silnice. V takovém případě se někteří uchylují k tomu, že si prostě povedou cestu přes sousedův pozemek na základě ústní domluvy. Jenže takové řešení může znamenat spoustu problémů například při potřebě opravení cesty či ve chvíli, kdy soused svůj pozemek prodá.
Zda je k nemovitosti přístupová cesta ve formě věcného břemene na sousedním pozemku u obecní komunikace zjistíte z katastru nemovitostí. Přečtěte si návod, jak se orientovat ve výpisu z katastru nemovitostí.
Smluvní ošetření příjezdové cesty
Pokud si chcete pojistit, že se ke svému pozemku dostanete kdykoliv na základě práva řádně ošetřeného smlouvou, máte na výběr hned z několika různých řešení.
Aby byla smlouva platná a splňovala všechna důležitá kritéria, která jsou potřeba pro uznání, a případné vymáhá plynoucích závazků, musí být správně napsána. Vždy tak raději o pomoc požádejte realitního makléře či přímo advokáta, který se specializuje na realitní trh.
Spoluvlastnictví přístupové cesty
Pro vyřešení přístupové cesty se nabízí možnost spoluvlastnictví části pozemku. Od stávajícího majitele tak budete potřebovat kupní smlouvu na uvedený úsek. Pokud aktuální majitel část pozemku, který bude sloužit jako přístupová cesta, nepotřebuje, můžete si ho odkoupit celý přímo do svého vlastnictví.
Služebnost cesty
Dříve se pro tento termín používalo označení věcné břemeno chůze a jízdy, kdy je cesta přímo vyznačena v katastru. U pozemku, jehož součástí je právě tato část sloužící jako přístup k dalšímu pozemku je tato skutečnost vždy uvedena. V takovém případě je všechno v pořádku a pozemek má svou platnou přístupovou komunikaci. Pokud si chcete zřídit tento způsob ošetření cesty k pozemku, má vlastník pozemku, který bude cesta procházet, nárok na finanční kompenzaci. Smlouva o služebnosti přitom může být sjednána na dobu určitou či neurčitou.
Nájemní smlouva
Dalším způsobem, jak si zajistit nezpochybnitelný přístup k vlastnímu pozemku, je nájemní smlouva. Na druhou stranu je síla této smlouvy o poznání nižší v porovnání se zřízením služebnosti či přímo kupní smlouvou. Pro majitele nemovitosti, kudy cesta povede, však může jít o schůdnější variantu.
Nemovitost bez přístupové cesty a její komplikovaný prodej
Většina lidí, kteří plánují koupit pozemek ke stavbě rodinného domu, moc dobře ví, že příjezdová cesta je základ. Z toho důvodu představuje každý prodej takové pozemku poměrně náročný úkol. Mnohdy se takového pozemku zbavíte jen cestou výrazného snížení ceny. Pokud navíc potenciální kupující plánuje hypotéku pro pořízení pozemku, bez přístupové cesty to žádná banka nezafinancuje.
Druhým řešením je ošetření příjezdové cesty tak, aby byla zanesena v katastru nemovitostí. To však může trvat dlouhou dobu.
Na prodej pozemku bez cesty si přizvěte profesionála
Pokud plánujete prodej takto problematického pozemku bez přístupové cesty, raději spolupracujte se zkušeným realitním makléřem. Doporučí vám vhodný postup a poradí s advokátním servisem. Výrazně tak zvýšíte šance na snadný prodej pozemku s minimem starostí.
Pokud jste v roli kupujícího, vždy si důkladně ověřte, zda je pro pozemek určená vhodná příjezdová cesta, ať nemáte potíže s financováním či následným stavebním povolení pro výstavbu domu.