Slouží Vám prodej stávající nemovitosti jako zdroj financí pro pořízení nového bydlení? Jak načasovat prodej, aby celý proces proběhl bez problémů a finančních ztrát?
Prodej stávající nemovitosti je často prvním krokem před pořízením nového bytu či domu. Pokud se všechno povede, budete mít vyřešené financování a zároveň plynule zvládnete stěhování do nového. Správné načasování je v tomto případě velmi důležité. Přečtěte si, jaké máte v této situaci možnosti a jaké jsou scénáře pro prodej a následnou koupi jiné nemovitosti.
Důkladně promyslete postup
Ještě předtím, než na vlastní pěst vyvěsíte inzerát na prodej vašeho stávajícího bytu či domu, vytvořte si přesný plán a postup. Velký pozor si dejte na unáhlené kroky, kvůli kterým můžete v krajním případě přijít například o rezervační poplatek.
Bohužel realitní trh se mnohdy nedá přesně předvídat, takže se může stát, že některý z parametrů se změní. V takovém případě musíte být připraveni přehodnotit stávající strategii a případně přesedlat na jiný plán.
Posloupnost jednotlivých kroků a načasování je zásadní
Pokud nechcete při celém procesu prodeje a koupě další nemovitosti přijít o peníze, je nesmírně důležité zvolit správnou posloupnost jednotlivých kroků. To v praxi nejčastěji znamená vyřešit prodej vlastní nemovitosti a až poté hledat nové bydlení. Vhodný může být i souběh prodeje a nové koupě.
Možnosti načasování prodeje a následné koupě jiné nemovitosti
Aby všechno proběhlo přesně tak, jak očekáváte a zvýšily se šance na úspěšné splnění předem stanoveného postupu, vyplatí se spolupráce s profesionálním realitním makléřem. Ten pro zvládnutí celého procesu využije moderní nástroje pro propagaci a především své zkušenosti.
V případě prodeje a zároveň koupě jiné nemovitosti jsou možné především tři níže uvedené scénáře.
1. Již prodáváte a zároveň sháníte nemovitost ke koupi
Tento scénář má největší šanci na úspěch a zároveň zde není takový prostor pro nečekané problémy. V ideálním případě se totiž v roli prodávajícího dostanete již do fáze rezervace s potenciálním kupcem, takže máte zhruba 2 až 3 měsíce před vlastním opuštěním nemovitosti. Lhůtu je navíc možné po dohodě s kupujícím smluvně prodloužit o další časový úsek, a to ať už bezplatně či za úplatu ve formě nájmu. V roli prodávajícího tak můžete mít 4 až 5 měsíců na vyhledání nové nemovitosti, kdy již máte víceméně jistotu, že peníze z prodeje vaší nemovitosti máte díky rezervaci již téměř jistě k dispozici.
A když nestihnete najít odpovídající nemovitost ani za 5 měsíců? V takovém případě můžete využít alternativního plánu v podobě dočasného bydlení v pronájmu. I tehdy to však téměř jistě vychází levněji v porovnání s propadnutím rezervační částky u vámi kupované nemovitosti či prodejem té stávající pod tlakem a za příliš nízkou cenu.
2. Nejdříve prodej, až později koupě jiné nemovitosti
V případě této varianty máte nejvíce klidu a času na výběr nové nemovitosti. Zároveň však musíte mít vyřešené přechodné bydlení například ve formě nájmu či v jiné vlastněné nemovitosti.
Pokud tak máte možnost přechodného bydlení v jiné vámi vlastněné nemovitosti, rozhodně doporučuji si „užívat tohoto luxusu“ a řešit prodej a nákup tímto scénářem. Vymýšlení jakéhokoli jiného scénáře je v takovém případě zbytečným hazardováním s vlastními penězi i duševním zdravím.
3. Nejdříve koupě (rezervace), až poté zahájení prodeje
Jedna z nejčastějších chyb, se kterou se, jako realitní makléř, v praxi setkávám, spočívá právě ve výběru této strategie. Přitom tento postup je nejvíce rizikový a může přinést mnoho problémů. Pokud se totiž nejdříve pustíte do kupování nemovitosti, podepíšete rezervační smlouvu a až v tomto okamžiku začnete řešit prodej stávajícího bytu či domu, celý proces prostě nemůže správně navazovat. Rezervační lhůta nebývá tak dlouhá, aby bylo možné za tuto dobu sehnat kupce a zdárně dotáhnout celý prodej. Lidé takto sami sebe dostávají pod zbytečný tlak a velmi reálně jim následně hrozí propadnutí rezervační částky v souvislosti s kupovanou nemovitostí, nebo prodej té současné v časovém presu za velmi nevýhodných finančních podmínek
Tento postup je tak možný pouze ve chvíli, kdy máte například vyřešené jiné financování a dopředu počítáte s tím, že peníze z prodeje stávající nemovitosti nebudete nutně potřebovat pro zaplacení nové. Na druhou stranu čerpání hypotéky, kterou budete chtít následně předčasně splatit, až dořešíte prodej, jsou zbytečné výdaje navíc.
Tip na článek: Co zkontrolovat před podpisem rezervační smlouvy?