Píši pro vás.

Daň z pronájmu: jak na ni?
09

Led

Daň z příjmů při pronájmu nemovitosti

5 minut čtení

Pronajímat nemovitost může být radost z výdělku navíc. Stejně tak ale může příjem z nájmu znamenat starosti. Správné zdanění příjmů z pronájmu nemovitosti není složité, ale musíte vědět alespoň základy. My vám detailně ukážeme, jak na to. Odteď budete skoro experty na problematiku danění příjmů z pronájmu.

Jak se daní pronájem?

Daň z pronájmu se podává jako součást běžného daňového přiznání. Příjmy z pronájmu bytu jsou jednou z položek formuláře daňového přiznání. Zdanění ukládá zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Výhodou je, že při zdanění můžete využít odpočty a slevy na dani, stejně jako nezdanitelné položky.

Samozřejmě zákon rozlišuje to, jestli nemovitost pronajímáte jako fyzická osoba nebo naopak právnická osoba. Příjmy z pronájmu a jejich zdanění je pak rozdílné.

Daň z pronájmu, jak na ni? Snadno si ji vypočítáte.
Vypočítejte si, jak zdanit příjem z pronájmu. Není to složité.

Daň z pronájmu jako fyzická osoba

Jako fyzická osoba, která pronajímá nemovitost, musíte podle zákona o daních z příjmů, zdanit své příjmy z pronájmu. Zaplatíte 15% daň. Pokud jsou příjmy z pronájmu bytu nebo jiné nemovitosti vašim jediným příjmem, zvládnete daňové přiznání snadno.

Většina má ovšem i další příjmy, a proto je nutné vše doplnit do daňového přiznání, kde vám potom vyjde výsledná daň, kterou odvedete finančnímu úřadu.

Co když je nemovitost ve společném jmění manželů?

Pokud nemovitost nevlastní pouze jeden majitel jako fyzická osoba, ale je v katastru nemovitostí zapsána jako společné jmění manželů, potom příjmy z pronájmu daní pouze jeden z manželů.

Zajímá vás víc o SJM a přemýšlíte třeba o koupi nemovitosti a nevíte, co je výhodnější? Podívejte se, co společné jmění manželů vlastně znamená.

Daň z pronájmu jako právnická osoba – nájem jako podnikání

Pokud nemovitost k pronájmu vlastní právnická osoba, podléhají příjmy z nájmu zdanění 19 %. Ano, právnická osoba má vyšší zdanění než osoba fyzická.

Zdanění u právnické osoby probíhá výrazně odlišně, proto doporučujeme spolupráci s dobrým daňovým poradcem. Zákon nahlíží na pronájem nemovitosti u právnických osob spíše tak, že neposkytují pronájem, ale naopak ubytovací službu.

Do této kategorie, kdy je nájem také vaším podnikáním, spadáte, pokud poskytujete krátkodobé pronájmy nemovitostí typu Airbnb nebo Booking. Právě v tomto případě potom musíte odvádět zdravotní i sociální pojištění, které se z příjmů z pronájmu vypočítá. V případě, že s pronájmy podnikáte, činí paušál 60 procent.

Daň z pronájmu vám pomůže vyřešit daňový poradce.
Někdy je lepší nechat si poradit od daňového poradce, když nevíte, jak vyplnit daňové přiznání z pronájmu.

Osvobození od daně z příjmu z pronájmu

Kdy se neplatí daň z pronájmu? Většinou se netýká těch, kteří nemovitost pronajímají pouze zřídka. Abyste nemuseli daň z příjmu z pronájmu do daňového přiznání zahrnovat, musely by být vaše příjmy z pronájmu menší než 6 000 Kč za rok. Případně, pokud nemáte jiné zdanitelné příjmy a příjmy z pronájmu nepřesáhly 15 000 Kč za rok – toto osvobození se tak týká jen naprostého minima majitelů nemovitostí.

Jak vypočítat daň z pronájmu bytu 2022

Samotné zdanění příjmu z pronájmu u fyzických osob není složité a pokud si podáváte daňové přiznání sami, zvládnete do něj doplnit i tuto položku. Ze všeho nejdřív ale musíte vědět, jaké byly vaše příjmy z pronájmu. Do příjmů se počítají pouze příjmy za samotný pronájem, nikoli platba jako taková, ve které může být také úhrada energií a dalších služeb.

Následně byste měli vědět také náklady na pronájem a další služby s ním spojené. Podle toho se potom můžete rozhodnout, jestli zvolíte v daňovém přiznání paušální výdaje nebo výdaje ve skutečné výši.

Jsou lepší paušální výdaje nebo skutečné výdaje?

Nelze jednoznačně říct, jestli je lepší danit příjmy z nájmu paušálem 30 % nebo naopak přiznat skutečné výdaje.

Pokud jsou vaše náklady na nemovitost vysoké a přesahují 30% paušální výdaje, určitě se vyplatí danit na základě reálných nákladů na pronájem. Použití skutečných výdajů s sebou ale přináší i nutnost vše doložit – tedy více administrativy.

Náklady na pronájem: co je možné si do nich započítat

Jestliže se rozhodnete danit příjmy z pronájmu bytu na základě reálných nákladů, můžete si započítat mnoho různých položek.

  • náklady na údržbu
  • náklady na opravu
  • náklady na úklid prostor
  • náklady spojené s vybavením nemovitosti
  • úroky z hypotéky
  • poplatky realitní kanceláři za zprostředkování pronájmu nemovitosti
Věděli jste, že daň z pronájmu si můžete snížit pomocí nákladů? Třeba nákladů na rekonstrukci.
Veškeré opravy a rekonstrukce nemovitosti, kterou pronajímáte, si můžete dát do nákladů.

Sociální a zdravotní pojištění

Jak jsme už zmínili, záleží především na tom, jestli je pronájem nemovitostí vaším podnikáním, nebo jste například zaměstnanec, OSVČ nebo důchodce, který mimo jiné pronajímá nemovitosti. Jinak řečeno, pokud za vás někdo odvádí sociální a zdravotní pojištění (zaměstnavatel, vy jako OSVČ nebo stát), nemusíte už při pronájmu nemovitosti sociální ani zdravotní pojištění platit.

Slevy na dani a snížení základu daně

Použít můžete běžné slevy na dani. Následně, jakmile doplníte všechny slevy a snížení daně, vypočítáte částku k odvodu daně z pronájmu. Nezapomeňte, že každý má nárok minimálně na slevu na poplatníka, která je v roce 2022 ve výši 30 840 Kč (oproti minulému roku, kdy byla pouze 27 840 Kč). Uplatnit můžete i další slevy, například slevy na děti, na manželku a jiné.

Nájem nemovitosti a DPH

Ještě nedávno, a to v roce 2020, byl pronájem nemovitostí celkově od DPH osvobozen. Stejně tak nyní, pokud jste plátci DPH a pronajímáte dlouhodobě nemovitost určenou k bydlení, tak jste osvobozeni. Odvod DPH se tak týká zejména krátkodobých pronájmů nebo pronájmů přes prostředníka.

Pokud by se vás DPH týkalo, samozřejmě to není žádný problém, až na administrativu s tím spojenou. Jednoduše si totiž můžete DPH rozpočítat do měsíčního nájemného, stejně jako třeba energie. Každopádně u fyzických osob se DPH u pronájmu řeší jen zřídka.

Zákonitosti platby DPH u pronájmu nemovitostí jsou složité. Doporučujeme vše probrat s expertem v této oblasti.

Daň z pronájmu pozemku

Stejně tak, jako platíte daň z příjmu při pronájmu bytu nebo domu, budete ji muset zaplatit také při pronájmu pozemku. Daň z pronájmu pozemku se daní úplně stejně jako v případě jakékoli jiné nemovitosti.

Nepřiznání daně z pronájmu

Jestliže podáváte daň z příjmu, a přitom zamlčíte příjmy z nájmu, můžete se dostat do problémů. Zjednodušíme vám hledání kličky, protože pokud nesplňujete limity pro osvobození daně z pronájmu bytu, pak ji zaplatit musíte, a to podle zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů.

Možná jste se už setkali s pronajímáním nemovitostí takzvaně na černo, tedy bez smlouvy, kdy se peníze vyplácí přímo na ruku. To však představuje velké riziko pro všechny zúčastněné strany. Pronajímatel nemá prakticky žádnou možnost nájem vymáhat v případě neplacení (stejně tak řešit například poškozené vybavení) a vystavuje se postihu ze strany finančního úřadu. Nájemce zase nemá jistotu, že ze dne na den nebude muset nemovitost opustit.

Pokud kontrola z finančního úřadu odhalí pronájem na černo, zpětně vám dopočítá daň z příjmu z nájmu ve výši 15 % u fyzických osob. Kromě toho ale budete muset zaplatit ještě úroky a počítat s dalšími sankcemi, jako je třeba penále 20 % z doměřené daně. Takto doměřená daň z pronájmu nemovitostí může být i násobně vyšší. Proto se rozhodně nevyplatí pronajímat nemovitost nebo třeba pozemek na černo.

Časté otázky k dani z příjmu z pronájmu

Existuje nějaká osvědčená kalkulačka daně z pronájmu?

Různé daňové kalkulačky existují, ovšem vypočítají vám pouze orientační částku, proto doporučujeme si vypočítat přímo daň podle daňového přiznání. Různé kalkulačky totiž nemusí být aktuální a nemusí reflektovat například správnou výši slevy na poplatníka.

Kde hledat další informace, pokud nevím, jak danit příjem z pronájmu?

Osvědčené a aktuální informace najdete vždy přímo na stránkách ministerstva financí. Můžete se tak podívat na aktuální informace k dani z pronájmu nemovitosti.

Paušální daň a příjmy z pronájmu, co je lepší uvést do daňového přiznání?

To není možné jednoznačně říct. Ideální je, namodelovat si obě varianty a podle toho se rozhodnout. Obecně platí, že pokud máte s pronájmem jen minimální výdaje a jste fyzická osoba, potom je paušál 30 % výhodnější. Naopak, pokud máte s pronájmem vysoké náklady, je lepší přiznat reálné výdaje. U právnických osob s paušálem 60 % je většinou vždy lepší paušál.

Daň z pronájmu bytu důchodce, jak se platí?

Pokud má důchodce příjmy z pronájmu nad zákonný limit, musí je zdanit. Může si však uplatnit slevu, a navíc nemusí platit sociální ani zdravotní, protože ho za něj hradí stát.

Jak doložit příjmy z pronájmu?

Příjmy z nájmu se do daňového přiznání dokládají spolu s přílohou 2, kde v první části vyplníte příjmy z pronájmu dle zákona o daních z příjmu. Smlouvy není nutné dokládat, ty jsou důležité až v případě možné daňové kontroly.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (8 hlasů, průměr: 3,38 z 5)
Loading...