Přestáváte být schopni nadále splácet své dluhy a tušíte, že se blíží exekuce nemovitosti? Nečekejte na poslední chvíli a včasným jednáním zachraňte co nejvíce, ať se vyhnete zabavení nemovitosti.
Problémy se splácením úvěrů a pohledávek, které přerostou až do nepříjemné exekuce rozhodně nejsou příjemnou záležitostí. Správným postupem a včasným řešením problémů však můžete případné následky výrazně zmírnit. Podívejte se na několik rad, jak se zachovat, pokud hrozí exekuce vaší nemovitosti.
Nedělejte mrtvého brouka
Mnoho lidí má pocit, že pokud se problému budou vyhýbat, tak sám od sebe vymizí. U exekuce se to ale nestane, protože peníze či kompenzaci v podobě zabavení majetku, věřitel zkrátka vyžaduje a opravdu si to nerozmyslí. Ignorování připomínek, dopisů a nespolupracování s exekutory ničemu nepomůže.
Přebírejte poštu
Když nepřevezmete dopis, nic to neznamená. Jakmile jsou totiž splněny zákonem dané podmínky, dopis se automaticky stává doručeným i ve chvíli, kdy jste ho vůbec neměli v rukou a nečetli.
Mnohem efektivnější strategií, která vám může přinést něco dobrého, je včasné přebírání pošty a čtení obsílek. Jakmile zjistíte, že se blíží exekuce, snažte se co nejrychleji kontaktovat exekutora a společně dohodnout další postup. Možná totiž ještě najdete cestu, jak se vyhnout zabavení majetku, což by se při ignorování pošty rozhodně nestalo.
Exekuci je možné vyřídit splacením pohledávek do 30 dnů od vyrozumění. Po zaplacení částky, ve které jsou zahrnuty také úroky, smluvní pokuty a náklady na exekuci, se exekuce považuje za vyřízenou. Ovšem už v této situaci je vydán exekuční příkaz, který omezuje nakládání a zejména prodej majetku.
Spolupracujte s exekutorem
Náklady na exekutora se zvyšují ve chvíli, kdy dlužník nespolupracuje, protože je potřeba posílat více obsílek, volat zámečníka na otevření nemovitosti a podobně. Dříve či později v tomto případě zároveň nastane situace, kdy exekutor přijde zabavovat váš majetek přímo na místo, přičemž ze zákona může do místa bydliště vstoupit i bez vašeho souhlasu. Vždy si však ověřte, že jde o pověřenou osobu, která je schopna se prokázat služebním průkazem.
Zabavování majetku je spojeno s tvorbou soupisu vybavení. Na tento seznam se mohou ale dostat i věci, které vám přímo nepatří. Pokud tomu tak je, sdělte to exekutorovi. Na vynechání těchto věcí ze seznamu se podává tzv. vylučovací žaloba u soudu.
Co se děje s nemovitostí v exekuci?
Když nemáte finance na zaplacení pohledávek a úvěr je zajištěn zástavou nemovitosti, případně je až do takové výše, že pokrytí dluhu je možné jedině díky hodnotě nemovitosti, pravděpodobně se nevyhnete dražbě.
Dražba nemovitosti v exekuci
Jakmile exekuce běží, je třeba sehnat prostředky pro umoření alespoň části dluhu. To v praxi znamená zabavení majetku či rovnou exekuční dražbu nemovitosti. Vyvolávací cena nemovitosti jsou pouhé dvě třetiny znaleckého odhadu, a ve většině případů se tak v této fázi prodá vaše nemovitost již výrazně pod cenou. Ještě horší je to navíc v okamžiku, kdy se nemovitost neprodá v prvním kole, protože do dalšího kola se vyvolávací cena opět o něco sníží.
Z výnosu z prodeje v dražbě se platí i celá řada poplatků a výdajů, takže na zaplacení pohledávek zůstane ještě méně peněz. Řešením rozhodně není sabotování dražby a znemožnění prohlídek případných zájemců, protože v takovém případě se může jednat celé řešení protáhnout na více dražebních kol a nemovitost se prodá ještě za menší částku.
I přesto, že exekuční dražba nemovitosti by měla být až posledním způsobem řešením exekuce, může být zahájena i pro relativně malé dlužné částky. Na to si dejte zvláštní pozor a v případě hrozby exekuce se problém opravdu snažte řešit co nejdříve.
Jak se vyhnout exekuci?
Nejlepším řešením exekuce je zodpovědná práce s financemi a do žádných podobných problémů se nedostat. I tak se ale může stát, že vlivem nečekané životní situace přijdete o možnost pravidelně splácet své závazky. V takovém případě na nic nečekejte a začněte jednat s bankou či nebankovní společností, u které máte úvěr, o dalším postupu. Možností řešení je celá řada a jejich využití vás může ochránit i před samotnou exekucí.
Jak si usnadnit splácení?
- odložení splátek
- refinancování hypotéky nebo půjčky
- konsolidace úvěrů do jednoho s výhodnějšími podmínkami
Je exekuce na spadnutí? Splaťte co nejrychleji své závazky
Tušíte, že se blíží exekuce kvůli nesplácení závazků? Nečekejte na zahájení exekučního řízení, které omezí nakládání s majetkem, a situaci vyřešte ještě předtím. Jednou z variant je například výkup nemovitosti, kdy stále dostanete mnohem vyšší částku v porovnání s prodejem v dražbě. Po splacení závazků tak můžete začít s čistým stolem i přesto, že jste byli nuceni tímto způsobem nemovitost prodat.
Pokud máte trochu více času a exekuce ještě není úplně za rohem, jednoznačně se vám vyplatí klasický prodej nemovitosti. Ideálně si vyberte zkušeného makléře, který má s danou problematikou prokazatelné zkušenosti. S takovým makléřem bych doporučoval v této situace rozhodně uzavřít smlouvu o exkluzivním zastoupení, protože se zkušeným odborníkem v zádech se dá tato situace v mnoha případech ještě dobře zachránit.