Dodržování zákonem stanovených lhůt pro kontroly a revize komínů je otázkou pro úspěšný prodej nemovitosti a hlavně bezpečnosti. Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi kontrolou a revizí. Nezapomeňte si před topnou sezónou včas zkontrolovat, jestli máte všechno v pořádku.
Obecně se říká, že vytápění elektřinou patří mezi nejdražší. Při výběru vhodných topných těles a u nízkoenergetických budov to zdaleka nemusí být pravidlem. Hlavní předností elektřiny pro topení jsou minimální náklady na údržbu a nepotřebnost komínu. I tak stále převažují domy a byty vytápěné plynem či kotlem na pevná paliva. Revize a kontroly komínů jsou potřeba i v situaci, kdy vlastníte pouze malý krb na přitopení.
Revizi, případně kontrolu komína si naplánujte s dostatečným předstihem před topnou sezónou. Během podzimních měsíců a s blížící se zimou totiž můžete mít problém se sehnáním kvalifikovaného odborníka kvůli jejich velké vytíženosti.
Rozdíl mezi revizí a kontrolou komína
V zákoně jsou specifikovány dva termíny, které se týkají nutné údržby spalinových cest. Jde o revizi, která bývá zpravidla jednorázová, a opakující se kontroly s určitou frekvencí podle typu a využívanosti zdroje topení.
Obecně se dá říci, že revize je potřeba v případě, kdy pořídíte nový kotel, přestavíte komín, či dojde k jiné změně.
V těchto situacích je nutná revize komínu
- Pokud uvádíte do provozu nový komín, případně jste prováděli jeho stavební úpravu.
- Když dojde ke změně druhu používaného paliva pro vytápění.
- Před připojením nového zdroje vytápění do zatím nepoužívaného komínu.
- Před výměnou spotřebiče paliv (typicky kotel, krbová kamna).
- Po závadě v podobě požáru, nebo když pozorujete vznik trhlin.
Kolik stojí revize komínu
O revizi komínu se stará specializovaný kominík. Cena se klasicky pohybuje v rozmezí od 1 000 do 3000 korun podle lokality a druhu spalinové cesty.
Zákonné lhůty pro kontroly komínů
Kontroly často spojené s čištěním spalinových cest se musí provádět v zákonných pravidelných intervalech. Nejčastějším termínem je nutnost kontroly alespoň 1x za rok. Frekvence však může být vyšší podle druhu paliva a toho, zda jde o celoroční či jen sezónní provoz. Veškeré termíny přehledně shrnuje následující tabulka:
Kolik stojí kontrola a čistění komínu
Za samotnou kontrolu komína zaplatíte zhruba 300 až 1 000 korun. Kontrolu musí provádět přímo kominík a vydat vám potřebný doklad. Ještě před samotnou kontrolou, případně souběžně, se hodí provést čištění komína, které stojí 200 až 400 korun. O čištění komínu se s trochou šikovnosti a vhodným kominickým vybavením zvládnete postarat i sami. Dbejte však na bezpečnost a hůře přístupné spalinové cesty raději ponechte profesionálům.
Nechávejte dělat kontroly a revize poctivě
Pokud zanedbáte pravidelné kontroly či revizi komínu, zaděláváte si na velké problémy. Při kontrole můžete dostat pokutu za nesplnění zákonem dané povinnosti. V případě, kdy zanedbáte pravidelné čištění komína, koledujete i o požár vzniklý vznícením usazených sazí.
Závažnější problém však nastává ve chvíli, kdy dojde k požáru. Pokud v takovém případě pojišťovna zjistí, že komín neměl platnou revizi a pravidelně prováděné kontroly, neuhradí vzniklé škody.
Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč dbát na termíny kontrol a revizí, je hlavně ochrana zdraví. Neudržovaný komín, který je ucpaný totiž může zapříčinit až otravu oxidem uhelnatým, což často končí až smrtí.
Dalším důvodem je možnost doložení všech potřebných dokumentů pro případ prodeje nemovitosti. Kupující může požadovat doklady o pravidelné péči o spalinové cesty a rozhodně se hodí mít je připravené. Přečtěte si, jaké další dokumenty je potřeba prověřit před rezervací a koupí bytu.