Pronajímatel občas potřebuje provést stavební či jiné úpravy v bytě. Dle zákona existují případy, kdy nelze pronajímateli úpravy pronajatého bytu odmítnout. A co dělat v případě, když nájemce kvůli prováděným úpravám nebude moci dočasně byt užívat?
Dohodnutí s pronajímatelem dopředu
Pronajímatel se může s nájemcem na prováděných úpravách dopředu domluvit. Pokud se na úpravách nedohodnou, tak nájemce nemůže odmítnout úpravy bytu pouze ve třech případech, které stanovuje zákon dle § 2259.
- Pronajímateli nemůže nájemce odmítnou úpravu pronajatého bytu, pokud úprava nesnižuje hodnotu bydlení a lze ji provést bez většího nepohodlí pro nájemce.
- Pronajímatel je povinen úpravu provést na základě příkazu orgánu veřejné moci.
- Nájemce nemůže odmítnout úpravu bytu, pokud přímo hrozí zvlášť závažná újma.
Ve všech ostatních případech lze změny v bytě vykonat pouze se souhlasem nájemce.
Informování nájemce
Nájemce má ze zákona právo být informován nejméně tři měsíce před začátkem provádění úprav pronajatého bytu. Měl by být informován o času zahájení a termínu, do kdy má byt vyklidit. Pokud pronajímatel potřebuje byt vyklidit nejdéle do jednoho týdne, stačí nájemce informovat deset dnů před zahájením stavebních či jiných úprav. Pronajímatel by měl nájemce poučit o následcích, když odmítne byt vyklidit.
Náklady s vyklízením
Pokud nájemce nemůže byt dočasně užívat, tak mu s vyklízením a dočasným přestěhováním vzniknou náklady, které má právo po pronajímateli nechat uhradit.
Pokud nájemce byt nevyklidí a ani nepodá vyjádření do 10 dnů od doručení, tak v takovém případě může pronajímatel na něj podat žalobu. Následně by pak o vyklizení bytu rozhodl soud. Pronajímatel však může žádat po svém nájemci vyklizení bytu pouze tehdy, když je to opravdu nezbytně nutné.