Podívejte, jaké mohou být dopady celosvětového rozšíření nákazy a z ní plynoucích restriktivních opatření a jak ovlivní koronavirus trh s nemovitostmi.
Hned na začátek je potřeba zmínit, že je jasné, že veškerá opatření pro zabránění šíření nového koronaviru mají svá opodstatnění a jsou nezbytná. Následující řádky proto v žádném případě nejsou kritikou, ale spíše se snaží poukázat na to, jaké dopady může daná situace mít. Snaha o maximální dodržování vládních nařízení i doporučení by měla být povinností pro každého z nás. Ochrana zdraví je totiž mnohem důležitější v porovnání s udržením situace na trhu a výkonem průmyslu.
Trhem s nemovitostmi zamávají hlavně nařizovaná opatření
Samotná nákaza koronavirem a propuknutí nemoci COVID-19 by samo o sobě nemělo až tak velké dopady na realitní trh a ekonomiku obecně. Fatální následky má totiž podle statistik zejména pro starší osoby ve věku 60 let a více, případně je riziková pro osoby s oslabenou imunitou. To, co ekonomiku a následně i trh s nemovitostmi ovlivní více, jsou veškerá opatření, jak snížit šíření nákazy. Celkově je jasné, že pandemie může mít mnoho podob a pro ovlivnění realitního trhu záleží na závažnosti a délce trvání.
Rozsah opatření se liší u každého státu. Například Čína naprosto pozastavila jakoukoliv výrobu, práci a další činnosti až do doby, než nastal bod zlomu a nových případů nepřibývalo takové množství. Tímto sice drastickým, ale jak se později ukázalo, také účinným opatřením, to vypadá, že se Čína dostala z nejhoršího a obnovuje výrobu. Ztráty jsou sice velké, ale mohly by být ještě větší a déle trvající bez těchto opatření.
Česká republika v reakci na šíření koronaviru postupně zavedla řadu opatření včetně uzavření řady obchodů (s výjimkou potravin, lékáren, drogérií, chovatelských potřeb a podobně). Právě tato opatření mohou znamenat snížení zisků pro podnikatele a ochlazení ekonomiky. Pokud bude situace trvat po dobu několika měsíců, mohou být dopady značné a doba pro zotavení bude o poznání delší.
Aktuální informace o nařízených opatřeních a vývoji nákazy v České republice najdete na adrese koronavirus.mzcr.cz.
Čím delší stav plný omezení, tím větší problémy mohou nastat
Je jasné, že čím déle bude trvat kritická fáze plná omezení pro podnikatele a živnostníky, tím horší budou dopady. I přes nabízenou státní podporu ve formě bezúročných půjček, o jejichž konkrétní podobě a podmínkách se stále jedná, může být situace pro řadu podnikatelů a firem likvidační. Zaměstnavatelé budou propouštět a výsledkem může být velká ekonomická krize. Snížení příjmů může vést k problémům se splácením hypoték a jiných úvěrů a lidé mohou začít více prodávat své nemovitosti. Otázkou ale je, jestli bude dostatek kupců.
Aktuálně to nevypadá na dramatickou recesi a je zbytečné vyvolávat paniku. Pokud však nebude docházet ke zlepšení a doba trvání restriktivních opatření se výrazně prodlouží, může to znamenat výrazné změny na trhu s nemovitostmi, jejichž přesný rozsah ukáže až čas.
Příjemný ekonomický růst a prosperita několika posledních letech zvedla ceny nemovitostí. Jenže to vypadá, že se blíží pád. Objevení vakcíny na nový koronavirus bude pravděpodobně ještě nějakou dobu trvat a stále je příliš brzo na odhadování celkových dopadů a sčítání škod. Přesto si však pojďme nastínit, jak se může daná situace podepsat na trhu s nemovitostmi.
Pomocí, jak snížit dopad pandemie na trh s nemovitostmi, by mohla být regulace základní úrokové sazby od České národní banky. V takovém případě by se zvýšila dostupnost hypotečních úvěrů, což by mohlo pozitivně ovlivnit množství kupců nemovitostí. S danou situací by také mohly zajímavě zamávat výkyvy kurzů koruny.
Klesne poptávka
Scénáře vývoje situace způsobené pandemií koronaviru počítají s poklesem poptávky po nemovitostech. Ochlazení ekonomiky pravděpodobně bude mít dopad na výši platů, případně propouštění zaměstnanců a horší situaci pro živnostníky a drobné podnikatele. Zároveň se řada lidí může dostat do problémů se splácením hypotéky, nebo se z jiných důvodů rozhodnou k prodeji nemovitostí. Tím pádem by mohlo dojít k tomu, že nabídka dožene či začne převyšovat poptávku, což logicky znamená snižování tržních cen.
Ovšem v případě, že máte v plánu prodej nemovitosti, nemusíte nutně panikařit a zběsile prodávat teď hned. Na to, aby se dopady pandemie koronaviru projevily, je potřeba počkat minimálně v horizontu měsíců.
Sníží se růst průmyslu
Snížená výroba, omezení cestovního ruchu a ztráty na životech i mezi lidmi produktivního věku. Průmysl pravděpodobně dostane citelnou ránu a podle pandemického krizového plánu ČR to může znamenat, že výkonnost ekonomiky poklesne o 1,5 až 2 % HDP. Při zavedení špatných a nedostatečných opatření může jít dokonce až o 3% pokles.
Myslete na sebe a své blízké
Pokud patříte mezi investory, může být přečkání aktuálního ochlazení trhu značně náročné. Jak to celé dopadne je spolu s předpověďmi ztrát a poklesů zatím ve hvězdách. Aktuálně je důležité myslet zejména na zdraví. Buďte ohleduplní, dodržujte nařízení a doporučení vlády a pamatujte, že pokud vy sami nepatříte do kritické skupiny, můžete svým nezodpovědným chováním přenést nákazu na někoho, kdo nemoc nemusí překonat. Dbejte na důkladnou hygienu a nestyďte se nosit roušky. Zodpovědností nás všech je možné snížit ztráty na životech i v rámci ekonomiky.
Nejnovější predikce vývoje realitního trhu, cen nemovitostí a toho jak ovlivní koronavirus trh s nemovitostmi pravidelně prezentujeme v rámci čtvrtletního video seriálu Novinky z realitního trhu.