Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) nám poskytuje informaci o provozních nákladech budovy. Poskytuje informaci o tom, kolik energie daná budova za jeden rok spotřebuje. Průkaz platí 10 let a vždy je zpracován příslušným odborníkem. Ze zákona jste povinni tento průkaz při prodeji a pronájmu zájemci doložit. Při nedoložení PENB hrozí vysoké pokuty. Existují však výjimky, kdy průkaz dokládat nemusíte.
Pokud stavíte anebo se chystáte na rekonstrukci, máte povinnost si zařídit PENB neboli průkaz energetické náročnosti budov. Při podání žádosti o stavební povolení nebo při ohlášení nové stavby je tento průkaz ze zákona potřeba. Dále je povinnost energetický průkaz doložit při užívání budov orgánem veřejné správy a od 1.7. 2015 při užívání obytných nebo administrativních budov.
K čemu je PENB užitečný?
Majitel bytové jednotky je povinen dle § 7a Zákona č. 406/2000 Sb o hospodaření energií při prodeji bytové jednotky uvést energetickou náročnost budovy. Vlastník předkládá zájemci energetický průkaz před uzavřením kupní smlouvy. Od 1. ledna 2016 jste povinni energetický průkaz předložit i v případě sjednávání pronájmu. Energetická náročnost se posuzuje vždy pro celou budovu, nikoliv jen samotného bytu.
Energetický průkaz poskytuje informaci o tom, jakou má daná budova energetickou spotřebu, což je právě důležitá informace pro zájemce o koupi nebo pronájem budovy či bytu. Zájemci tak lépe spočítají, jaké má nemovitost provozní náklady a zdali je pro ně případný nákup finančně lákavý. Průkaz platí 10 let a vždy musí být zpracován příslušným specialistou, který je evidován na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Energetická náročnost se určuje dle energie, která byla celkově za jeden rok do budovy dodána, nebo byla obnovitelnými zdroji v budově vyrobena. Jedná se především o energii na vytápění, ohřívání vody, chlazení, osvětlení atd.
Pokuta při nedoložení PENB
Pokud nedoložíte energetický průkaz budovy, hrozí vám vysoká pokuta, která je pro fyzické osoby až do výše 100 tisíc korun českých a pro právnické osoby až do výše 200 tisíc korun českých. Pokuty má na starost Státní energetická inspekce a Ministerstvo průmyslu.
Prodej nemovitosti
Prodávající má povinnost zájemci předložit energetický průkaz v případě, že se jedná o:
- Objekt, který je určen k bydlení a je zapsán v katastru nemovitostí
- Objekt, který má rozlohu větší než 50 m2
- Objekt je evidován jako prostor, který je určen k podnikání
- Objekt, který je prodáván v insolvenčním řízení
- Bytovou jednotku, kde má vlastník povinnost vypracovat průkaz
Prodávající není povinen předložit energetický průkaz v případě, že se jedná o:
- Objekt, který má rozlohu menší než 50 m2
- Rekreační objekty
- Objekty pro náboženské účely a památkově chráněné objekty
- Objekty, které nemají evidováno v katastru číslo popisné
- Objekt, který přechází na jiného vlastníka formou dědictví či daru
- Provoz průmyslového a výrobního charakteru, dílenské provozovny a zemědělské budovy, které mají spotřebu do 700 GJ/rok
- Objekt, který byl uveden do provozu před rokem 1947, s tím, že objekt neprošel změnami většími než z 25 % a kupující dodal písemný souhlas, že nepožaduje PENB
- Přechod vlastnických práv z osoby na osobu
Pronájem nemovitosti
Pakliže pronajímáte byt, kancelář či jen část budovy, jste povinni od 1.1. 2016 doložit energetický průkaz dané budovy. Existují však výjimky, kdy průkaz o energetické náročnosti dokládat nemusíte. Jedná se o provozy průmyslového a výrobního charakteru, dílenské provozovny a zemědělské budovy, které mají za rok spotřebu energie do 700 GJ. Dále nemusíte průkaz o energetické náročnosti dokládat na výrobní haly, sportovní zařízení a technické prostory, pokud nejsou určeny k administrativní činnosti.
Pokud se chystáte koupit nemovitost, určitě si PENB vyžádejte, jelikož je to hodnotná informace o provozních nákladech budovy. Vy sami můžete tento průkaz ze zákona potřebovat, např. už jen při pouhé rekonstrukci.