Vyplatí se vypracování technické zprávy při prodeji nebo nákupu nemovitosti? Rozhodně ano, protože získáváte dokument pro ručení za případné skryté vady. Jak to funguje, kdo může technickou zprávu vypracovat a kolik technická zpráva stojí?
Máte při koupi nemovitosti jistotu, že je všechno v pořádku přesně tak, jak by mělo být? Většina lidí nedokáže odborně posoudit technický stav nemovitosti, což se později může ukázat jako nepříjemný problém. Jedním ze způsobů, jak si víceméně pojistit odpovídající stav nemovitosti, kterou kupujete či prodáváte, je právě vypracování technické zprávy. Ta má svůj význam pro kupujícího i prodávajícího a v případě konfliktů ohledně reklamací skrytých vad, může posloužit jako důležitý dokument.
Co je to technická zpráva nemovitosti?
Technická zpráva obsahuje popis případných závad na nemovitosti a přikládá se jako příloha ke kupní smlouvě. Zpravidla se doporučuje hlavně při prodeji domů, kde je velké množství potenciálně rizikových prvků. Někdy se však může vyplatit také v případě prodeje bytu. Technickou zprávu je dobré nechat zpracovat v co nejkratší době před prodejem či koupí nemovitosti.
Jak se prověřuje technický stav
Technický posudek se zaměřuje na různá problematická místa u nemovitosti. Konkrétně se jedná například o tepelné mosty na fasádě, přítomnost vlhkosti ve stěnách, špatné zateplení, statické vady, plísně v interiéru i závady u novostaveb. K tomu všemu je možné nechat zpracovat i průkaz energetické náročnosti budovy. Zpravidla jde o vady, které nejsou na první pohled jasně viditelné a vyžadují speciální techniku a zkušený dohled odborníka.
Důvody, proč si nechat zpracovat technickou zprávu
Prověření technického stavu má informativní hodnotu pro obě zúčastněné strany při prodeji nemovitosti. Přečtěte si také, co všechno zkontrolovat před podpisem rezervační smlouvy.
Proč se vyplatí pro kupujícího
Pokud jako kupující přijdete k nemovitosti, u které je již vypracována technická zpráva, jde o dobrou informaci vzhledem k větší jistotě o případných vadách. Budete tak srozuměni i s nedostatky, které nejsou viditelné pouhým okem, případně si jich jako laik nevšimnete.
Jasně tak víte, co vlastně kupujete a šetříte si starosti v budoucnosti s případným řešením reklamací a nečekaných skrytých vad. Máte jistotu, že koupíte dům, jehož cena odpovídá technickému stavu.
Význam pro prodejce nemovitosti
Pokud prodáváte nemovitost, nesete odpovědnost za skryté vady až po dobu 5 let. Pokud si však necháte vypracovat technický posudek, většina těchto vad bude včas odhalena a kupující nebude moci říct, že o nich nevěděl, protože technická zpráva byla přílohou ke kupní smlouvě. Zároveň jde o férový přístup, kdy bude kupující naplno seznámen s aktuálním stavem nemovitosti.
Podklad pro možné řešení sporů ohledně vad
Zároveň je však potřeba zmínit, že technická zpráva neslouží pro absolutní vyloučení možných sporů ohledně technického stavu. I s tímto dokumentem existuje určité riziko, že se přeci jenom objeví určité skryté vady. V porovnání se situací, kdy si zprávu vypracovat nenecháte, jste však stále výrazně více chráněni.
Nutnost vypracování technické zprávy není zákonem daná, takže jde o dobrovolnou možnost, jak do prodeje nemovitosti vnést více jistoty.
Zodpovídá realitní kancelář za stav nemovitosti?
Při objevení případných skrytých vad může padat vina i na realitní kancelář či makléře, kdy se budou kupující a prodávající bránit tím, že měl rozpoznat případné problémy a včas je odhalit. Jenže realitní makléř většinou není zároveň stavebním inženýrem, takže se vyplatí přizvat ještě dalšího odborníka. Solidní realitní kancelář klientům i přímo doporučí vypracování technické zprávy v případech, kdy je to vhodné. Pokud však nikdo ze zúčastněných technickou zprávu nechce, nedá se nic dělat a realitní kancelář nenese odpovědnost za daný technický stav, protože jde o povinnost prodávajícího.
Kolik stojí technická zpráva nemovitosti a kdo ji zpracuje
Cena za zpracování technické zprávy je v zásadě variabilní a liší se podle velikosti nemovitosti a toho, co konkrétně chcete nechat prověřovat. Počítat můžete s cenou v rozmezí od 5 000 do zhruba 15 000 korun. Zpracování obvykle provádí autorizovaný stavební inženýr.
Některé realitní kanceláře a zkušení makléři nabízí vypracování technické zprávy pro účely prodávajícího již v rámci spolupráce, což znamená v ceně provize. Vždy se dopředu zeptejte právě na tuto možnost, případně si domluvte vypracování technické zprávy nezávisle.